|   |
Šiais metais susirinko ištikimi pomidorų augintojai ir jų mylėtojai. Tai jau nebe pirmus metus dalyvaujantys pomidorų degustacijoje ir besivaržantys dėl skaniausio pomidoro vardo.
Pomidoro skonines savybes lemia ne tik veislė, bet ir auginimo vieta, sąlygos bei maisto medžiagų kiekis ir kokybė dirvoje.
Saikingai patręšus pomidorus trąšomis gaunamas pakankamai didelis derlius o pomidorų skonis yra geras. Tai patvirtino ir renginio dalyvė Janina, kurios geltoni ir slyviniai pomidorai išrinkti skaniausiais - dideli, mėsingi ir saldūs. Janinos patirtis auginant pomidorus didelė, tad ji negaili patarimų visiems besidomintiems jų auginimu ir priežiūra.
Dėl skaniausio pomidoro rungėsi nemažai vaisių, kuriuos atsinešė su savimi ir kiti renginio dalyviai.

Norintiems turėti neįprastų, labai gražių ir įdomių formų pomidorų Lijana pristatė dalį savo kolekcijos. Tai įvairiausių spalvų ir formų pomidorai iš įvairiausių pasaulio kraštų.
"Seniai domiuosi retesniais, egzotiškais augalais. Prieš kelis metus ieškodama įdomesnių augaliukų internetiniame aukcione eBay aptikau žalius banano formos pomidorus Green Banana. Susidomėjusi pradėjau žiūrėti ką siūlo kiti aukciono dalyviai ir nustebau pamačiusi, kad pomidorai gali būti ne tik raudonų, geltonų spalvų ir mums įprastos formos, bet jų yra ir žalių, rudų, mėlynų, dryžuotų, tuščiavidurių, pūkuotų ir kitokių keisčiausių formų ir spalvų. Netgi pomidorų lapai taip pat gali būti ne tik žali, bet ir pilki, ar margi.
Pradėjusi pirkti po keletą rūšių kasmet, jau turiu surinkusi 70 pomidorų rūšių kolekciją. Kadangi šiltnamis nėra labai didelis, galiu auginti kiekvienos rūšies tik po vieną pomidoro daigą. Kiekvienais metais stebiu, kaip pomidoras adaptuojasi mūsų gamtinėse sąlygose, koks jo derlingumas, atsparumas ligoms.
Labai įdomu stebėti kaip iš mažos sėklelės dygsta daigelis, auga, žydi ir subrandina vaisių, kai kada tokį, kad nežinodamas neatspėsi, koks tai vaisius. Pvz. sunokęs pomidoras Don Kichot savo forma niekuo nesiskiria nuo geltonos paprikos, netgi vidus jo tuščiaviduris ir labai tinka farširavimui. Vienus pomidorus auginu dėl gero skonio, kitus dėl neįprastos išvaizdos. Mažiau patinkančias rūšis, pakeičiu naujai įsigytomis, taip kasmet kolekcija keičiasi ir po truputi didėja." - pasidalio patirtimi Lijana.
Štai jos gražuoliai:
Antroje renginio dalyje kalbėjome apie lauko daržovių derlingumą ir pagrindinius veiksnius, lemiančius gerą derlių. Šiais metais išmėginome naujas daržovių veisles.
Tai Šantane tipo kūginės morkos CANADA, gerai augančios sunkesniuose dirvožemiuose. Šios morkos yra skirtos sulčių gamybai, nes yra labai saldžios ir gerai laikosi per žiemą iki pavasario.
Tai ankstyvi smailiagūžiai kopūstai REGENCY, kurių galvos ilgai neskyla lauke ir yra kietos. Labai gerai tinka balandėliams gaminti.
Vyšniniai pomidorai - geltoni žemaūgiai AZTEC ir aukštaūgiai juodi BLACH CHERY. Ir šiais metais iš sėklų išauginti svogūnai EXIBITION bei RENATE. Exibition labai saldūs svogūnai idealiai tinkantys salotoms gaminti. Sandėliuojami iki Kalėdų. Renate aštresni laikosi iki pavasario.
Praktiškai mokinomės kaip apskaičiuoti ir subalansuoti maisto medžiagas norint išauginti išskirtinės kokybės produkciją artimą ekologinei.
Derlingumą lemiantys faktoriai:
Dirvožemio tipas:
Smėlis, priesmėlis, priemolis, vidutiniškai sunkus priemolis, sunkus priemolis, durpžemis
Dirvožemio rūgštumas:
Rūgštus, neutralus, šarminis
Humuso kiekis dirvožemyje:
Mažas, vidutinis, humusingas
Maisto medžiagų kiekis dirvožemyje:
Dirvožemio fosforingumas ir kalingumas pagal grupes
Gamtiniai veiksniai:
Dirvožemyje esantis oras, vanduo, mikroorganizmai, temperatūra
Dirvožemio dirbimas:
Armeninė žemdirbystė, bearmeninė žemdirbystė
Savalaikis tręšimas:
Pagal dirvos analizės duomenis tręšiama fosforo ir kalio trąšomis rudenį, azotu vegetacijos metu.
Sėjomainos taikymas:
Tos pačios daržovės sodinamos toje pačioje vietoje kas 4-5 metai.
Gerosios augalų kaimynystės taikymas:
Gerai suderinti augalai tarpusavyje saugo nuo ligų ir kenkėjų.
Ligų ir kenkėjų kontrolės priemonės:
Taikomos mechaninės ir ekologinės augalų apsaugos priemonės.
Mulčiavimas:
Tarpueilių klojimas žole, šienu, smulkintis šiaudais, medžių žieve, popieriumi, plėvele.
Sėklos parinkimas:
Sertifikuotos, ligoms atsparių hibridų sėklos naudojimas.
Tręšimas mikroelementais per lapus:
Mikroelemntai B, Cu, Fe, Mo, Mn, Zn
|  |